Pogoda jutro Pogoda Poznań
61
"W Bretanii" Wystawa fotografii Guya Le Querreca
WYSTAWA
trwa od Poniedziałek, 2019.11.25 do Piątek, 2020.02.28
Bilety: 0
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

Dom Bretanii zaprasza na wystawę znanego francuskiego fotografa Guya Le Querreca poświęconą Bretanii, regionowi we Francji.

Wystawa zorganizowana w ramach XXVI Dni Bretanii
Wernisaż: 25.11. (poniedziałek), g. 18.00

Urodzony w 1941 roku w Paryżu w rodzinie bretońskiej Le Querrec to jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej fotografii francuskiej. Artysta od 1976 roku jest członkiem prestiżowej agencji fotograficznej Magnum. Na początku kariery zasłynął z fotografowania muzyków jazzowych, które publikował m.in. w New York Timesie. Pracował jako fotoreporter na całym świecie, wystawy jego prac miały równie szeroki zasięg. Wśród tematów, które są mu bliskie przez całe życie, jest Bretania, skąd pochodzi jego rodzina (na co wyraźnie wskazuje jego nazwisko).

Le Querrec potrafi perfekcyjnie uchwycić przy pomocy obiektywu to, co jego starszy kolega, współzałożyciel agencji Magnum, Henri Cartier-Bresson nazywał „momentem decydującym”, polegającym na trafnym rozpoznaniu znaczenia zdarzenia i przedstawieniu go w najbardziej wyrazisty sposób. Le Querrec jest mistrzem skrótu, w jednym bezbłędnym kompozycyjnie ujęciu potrafi opowiedzieć anegdotę, nierzadko zaskakuje, eksponując drugi, równie ciekawy plan. Fotograf Raymond Depardon mówi o Le Querrecu, że „jest zarazem poetą i błaznem”. To trafnie określa wyjątkowe poczucie humoru, upodobanie do przedstawiania zabawnych sytuacji i zarazem empatię, z jaką Le Querrec traktuje swoich bohaterów.
Wybór ponad 20 zdjęć prezentowanych w Domu Bretanii pochodzi z lat 60 - 80-tych XX wieku. Le Querrec od dzieciństwa spędzał wiele czasu w Bretanii (wakacje letnie) i, jak twierdzi, to tam wyrobił sobie oko fotografa. Jego bretońskie archiwum, do którego, podobnie jak do rodzinnego regionu, jest bardzo przywiązany, liczy 5000 zdjęć.

W Bretanii Le Querrec fotografował zaobserwowane sceny z życia codziennego, z pracy zwykłych ludzi. Jako zdystansowany zewnętrzny obserwator umiejętnie uchwycił przemiany społeczne i gospodarcze tamtych lat, takie jak mechanizacja rolnictwa czy rozpowszechnienie imprez kulturalnych wśród rodzin robotniczych. Jak nikt inny potrafił także wejść w prywatny świat Bretończyków.
Na przełomie 2016/2017 roku w czterech bretońskich miastach m.in. w Rennes i Breście, odbyła się wystawa retrospektywna zdjęć Le Querreca poświęconych Bretanii, która przypomniała wyjątkowe dzieło artysty poświęcone rodzinnemu regionowi. W roku 2016 ukazał się album wydany przez Les Éditions de Juillet, zatytułowany „Guy Le Querrec en Bretagne” (Guy le Querrec w Bretanii), prezentujący ponad 250 fotografii i opowiadający o 40 latach „bretońskiej” twórczości Le Querreca oraz o jego fenomenie artystycznym.

Wystawa czynna w dn. 25.11.2019-28.02.2020, pon.-czw. 9-18, pt. 9-17.
Wstęp wolny

• zobacz więcej informacji o Dom Bretanii
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail